GRZEGORZ KOBIELAPORTFOLIOBIOCONTACT

PORTFOLIO » manila north cemetery

Manila North Cemetary jest cmentarzem, położonym na 54 hektarach. Jest to jedna z największych i najstarszych nekropolii w Manili (Filipiny). Od wszystkich innych cmentarzy na świecie wyróżnia go fakt, że mieszkają tam ludzie.

Miejsce to tętni życiem, słychać muzykę dobiegającą z „mieszkań”, śmiech dzieci bawiących się na grobowcach , czuć zapach świeżo przyrządzanych potraw gotujących się w kuchniach nieraz urządzonych na czyimś grobie. Na wnękach grobowych buduje się kolejne kondygnacje domów, znaleźć można tu również sklepy, boiska do koszykówki, kafejki internetowe czy też automaty z grami.

Po nekropolii nie sposób poruszać się inną drogą jak tylko na przełaj po pomnikach wynika to z tego, że grobowce ustawione są tak blisko siebie, że nie ma innej możliwości jak tylko iść (a czasem też biec...) po płytach nagrobnych. Codziennym krajobrazem jest tu widok prania rozwieszonego między pomnikami, ludzie odpoczywający na grobowcach, grający na nich w karty, myjący naczynia czy też dzieci myjące się na grobach. Życie tu toczy się jak wszędzie indziej, jedyną różnicą jest to, że wszędzie tu znaleźć można ludzkie szczątki...